Kardinad on meile olulised igal ajal, eriti aga pimedal aastaajal, mil kõik tubades toimuv on tänu elektrivalgustusele ideaalselt akendest näha. Mida aga teha siis, kui sinu kodus leidub mõni ebastandardse suuruse või kujuga aken, millele on väga raske sobivat aknakatet leida ja seeläbi privaatsust nautida? Sisustuslusti sisekujundaja Kristiina Luts annab nõu, kuidas valida aknakatteid ebatüüpilistele majasilmadele.

Väike ristküliku- või ruudukujuline aken

Pealtnäha kaunis lootusetuna näivat pisikest akent annab tegelikult üpris lihtsalt visuaalselt suuremaks muuta. Kohtle seda kui tavalist akent ja telli sellele maast laeni ulatuvad külgkardinad. Akna alla aga aseta mõni mööbliese, mis mõjub justkui akna jätkuna, näiteks voodi (koos öökappidega!) või kummut. Kui paigutad akna alla kummuti ja akna kõrgus seda võimaldab, võid akna ja kummuti vahele mahutada veel ka seinapeegli, mis on sama suur kui aken. See lisab aknale veelgi rohkem visuaalset suurust, muutes üldpildi väga orgaaniliseks.
https://www.pinterest.com/pin/802203752352347928/

Mitu väikest akent kõrvuti

Mida teha, kui väikeste vahedega on kõrvuti sattunud kaks või kolm pisemat akent, mis on kas ruudukujulised või piklikud? Siin on mitu võimalikku lahendust, mis on ühtviisi head. Üks variant on tellida igale aknale eraldi ruloo, rooma- või plisseerkardin. See sobib eriti hästi, kui eelistad lopsakatele külgkardinatele korrektse väljanägemisega aknaid ning pead aknakatteid vajalikuks eelkõige siis, soovid tuba kas liigse päikese või möödakäijate pilkude eest kaitsta.
https://www.pinterest.com/pin/338825571955792688/

Teine variant on käsitleda mitut väikest akent ühe suurena ja tellida kogu kupatuse jaoks ühine kardinapuu koos külgkardinatega, mis ulatuvad üle kõigi akende. Ideaalis võiks kardinapuid olla isegi kaks, kuna lisaks külgkardinatele oleks hea kasutada tülli, mis aitab mitmel aknal veelgi edukamalt üheks sulanduda. Külgkardinatega lahendus sobib eriti hästi magamistuppa, kuna tekstiilist kardinad on tuntud oma soojuse ja hubasuse poolest.
https://www.pinterest.com/pin/799740846306217108/  

Kaaraken

Tavaliselt kaunistavad kaaraknad vanemaid maju, mille ajalugu ulatub eelmise sajandi algusesse. Kaaraknad on ülimalt dekoratiivsed ja kui võimalik, jätaksime need üldse ilma kardinateta. Sellist ilu on ju suisa patt varjata!
https://www.pinterest.com/pin/222224562848035433/

Kui aknakate osutub aga praktilistel kaalutlustel vajalikuks, soovitame valida tagasihoidlikud ja akna kuju järgi valmistatud plisseer- ehk voldikkardinad, mis ei moonuta akent ja lasevad sellel täies hiilguses särada.
https://www.pinterest.com/pin/264234703120263954/

Iseenesest on kaarakna ette võimalik paigutada ka tavalised külgkardinad, ent need kas varjavad suuresti ilusat akent (kui tegemist on tavaliste sirgete külgkardinatega), või, kui õmbleja on näinud palju vaeva ja valmistanud kardinad, mis järgivad lausa aknakaare kuju, jätavad kõigist pingutustest hoolimata ikkagi odavavõitu mulje.  
 Kaaraknad - mida mitte teha

Ümmargune aken

Ümmargune aken on samuti seda tüüpi aken, mis ei vaja ilmtingimata aknakatet - seda enam, et tavaliselt pole selline majasilm kuigi suur. Kui soovid akna ette siiski midagi riputada, on ka ümmarguse akna puhul heaks variandiks voldik- või ribakardinad, mis on valmistatud akna kuju järgi.
https://www.pinterest.com/pin/336644140878661432/

Veelgi põnevam on aga riputada klaasi ette üks või mitu rippuvat taime. Pisema akna puhul moodustavad paar taime juba suurepärase rohekardina. Tasub katsetamist!
https://www.pinterest.com/pin/290693350944276643/

Kolmnurkne aken

Kolmnurksed aknad on sageli seotud viilkatusega ja nende eesmärgiks on valgustada katusealust ruumi. Kui sinu katusealune täidab pööningu või muu majapidamisruumi funktsiooni, võid pikemalt mõtlemata paigaldada sinna akna kuju järgivad voldik- või ribakardinad. Tulemus jääb klaar ja praktiline.
https://www.pinterest.com/pin/530369293611084718/

Kui tegemist on mõne romantilisema ruumiga, näiteks magamistoa või laste mängutoaga, sobivad akna ette hästi külgkardinad, mis järgivad ülevalt akna kolmnurkset kuju ja mille saab vajadusel seina või aknaraami külge kinnitada. Erinevalt ümmargustest ja kaarakendest on kolmnurkne aken tänu oma sirgjoonelisele kujule sirgelt langevate külgkardinatega märksa paremas harmoonias.
https://www.pinterest.com/pin/422423640041809329/

Kui soovid kardinatega seoses põhjalikumat nõu, võta ühendust meie sisekujundaja Kristiina Lutsuga või

saada päring