On tõsiasi, et kodu, kus pesitseb üks või mitu karvast asukat, nõuab rohkem hoolitsust kui lemmikloomavaba elamine. Samas ei tasu asju enda jaoks ülemäära keeruliseks teha ja lõputute koristustööde orjusesse langeda. Kui võtad omaks lähenemise, et parem natuke lihtsam kuid puhtam väljanägemine, võid kodus küllalt vabalt võtta. Kuidas sisustada kodu, et tagada muretum elu nii endale kui lemmikule?

Vastupidav kuid ohutu põrandakate

Sobiva põrandakatte valimine on lemmikoomaga kodus üks peamiseid murekohti. Oluline on, et põrand taluks suuremat koormust ning oleks samas neljajalgse sõbra käpa all mugav.

Kriimustustele-käpajälgedele peavad väga hästi vastu keraamiline plaat ja kivipõrand. Kahjuks aga ei ole need külmuse ja kõvaduse tõttu kuigi lemmikloomasõbralikud. Kui otsustad neist emma-kumma kasuks, hoolitse selle eest, et loomakesel oleksid põrandal mõned pehmed pesad, kus mõnusasti pikutada.
Hea vastupidavusega on ka laminaat- ja vinüülparkett. Veel on nende eeliseks suurem soojus ja vinüülparketil niiskuskindlus. Miinuseks on aga libedus - vanem loom võib laminaat- või vinüülparketil kergesti libiseda ja kukkuda. Selle vältimiseks paigalda strateegilistesse piirkondadesse mittelibisevad vaipkatted või väiksemad vaibakesed, mis on kinnitatud spetsiaalse teibiga.

Linoleum  ja kork sobivad samuti hästi lemmikloomaga elamisse. Mõlemad on küllalt pehmed ja soojad ning taluvad ka mõnevõrra suuremat koormust. Siiski on kummagi puhul soovitav pügada regulaarselt lemmilooma küüsi, et vähendada kriimustusjälgede tekkimise tõenäosust.

Kui soovid oma elamisse kindlalt puitparketti, eelista vastupidavamaid materjale nagu tamm ja mahagon. Et põrand paremini säiliks, kata suurema koormusega kohad (mittelibiseva) vaibaga ning hoolitse, et kõik loigukesed saaksid põrandalt ruttu eemaldatud. Vastasel juhul võib plekk puitu imenduda ning jätta endast maha tumeda jälje.

Tikkjalgadel  ja ümar mööbel

Mööbli puhul langeta valik selle kasuks, mis vajab vähem hoolt. „Seelikuga“ diivanid ja tugitoolid koguvad võimsalt karvu ja muud mustust. Et end liigsest koristamisvaevast säästa, vali tikkjalgadel mööbliesemed, mille alla pääseb vajadusel hõlpsalt ka tolmuimeja toruga.

Samuti on oluline mööbli kuju. Mänguasja järele müttav loomake võib end tähelepanematusest söögi- või diivanilaua vastu ära lüüa. Lemmiku ohutuse mõttes on parem, kui kumbki mööbliese on ümara kujuga (sealhulgas jalad). On suur vahe, kas müksata end kumera mööblieseme vastu või lennata otse vastu teravat nurka.

Vastupidavad mustrilised kangad

Loomulikult oleks ideaalne, kui kõik mööblikangastesse ja vaipadesse takerdunud karvad saaksid kibekiirelt eemaldatud. Paraku jätkub jõudu pidevaks koristamiseks vähestel. Ole kaval ja vali tekstiilid, millelt paistavad lemmiku karvad ja väiksemad plekid vähem välja. Selleks sobivad suurepäraselt mustrilised kangad. Ühevärvilise kanga puhul vali selline toon, mis on lähedane sinu neljajalgse sõbra kasuka värviga. Nii ei riiva karvased mööbliesemed kohe esimese asjana silma.

Materjalidest eelista vastupidavaid kangaid nagu lina ja – miks mitte – teksariie. Häid variante leidub ka sünteetiliste kangaste seas. Mõned tootjad pakuvad lausa spetsiaalseid lemmikloomadele mõeldud kangaid, mis on muuhulgas ila- ja kriimustuskindlad.

Võid kaaluda ka nahka, mis on väga kergesti puhastatav. Samas on nahk lemmiklooma käppade all üpris õrn ja sellele tekkivaid kriimustusi ja auke on väga raske parandada.

Värv on parem kui tapeet

Lemmikloomaga kodus tuleb läbi mõelda ka seinakatted. Märg koer võib õuest tulles koridori seina täis pritsida, kass samal ajal elutoa seina peal küüsi teritada. Tapeedi puhul võivad kahjustused olla jäävad. Sel põhjusel on lemmikloomadega kodus mõistlik piirduda värvitud seintega, kusjuures värv peaks olema pestav. Kui soovid siiski väga tapeeti, kasuta seda ruumis, kuhu lemmikud väga ei satu, näiteks magamistoas.