Eestlased on praktilise meelega rahvas ja ilmselt tundub vaiba paigutamine kohta, kus mustus sõna otseses mõttes lendab, nii mõnelegi hullumeelse ideena. Siiski on köögivaibal eeliseid, mis mõnikord kaaluvad üles isegi selle sagedased pesukorrad.
Foto: studiohzwei Home via photopin (license)

Aitab valutava selja vastu

Paljudes köökides on põrand plaaditud, kuna keraamiline plaat kardab vähem vett kui näiteks puidust põrand ning seda on ka lihtsam puhastada. Plaaditud põrand on aga kõva ning kui sa liigud köögis palju ringi, võid üsna pea hakata tundma seljavalu. Seda põhjustab põrutus, mis saab selgroole osaks iga kord kui astud. Pehmemast materjalist põrand neelab osa põrutuse jõust endasse ning seljale langeb väiksem koormus.  

Lahendus? Vaip. Sa ei pea kogu köögi põrandat vaibaga katma, vaid võid asetada paraja suurusega ribavaiba kõige käidavamale alale. Põrand pehmeneb oluliselt ning ka sinu selg on sulle tänulik.

Lisab köögile värvi

Köögivaipa ei pea soetama ainult puht praktilistel kaalutlustel. Kui köök tundub igavavõitu, on sellele lihtne lisada vürtsi mõne huvitava vaiba abil. Värvivaest kööki on samuti kerge elustada vaibaga.
Foto: emily @ go haus go Rug Switch via photopin (license)
Eriti trendikas on paigutada vaip söögilaua alla, mis muudab selle koheselt interjööri pilgupüüdjaks. Ka ei satu seal vaibale nii palju mustust ja pritsmeid kui pliidi juures, kui just mõni (noorem) pereliige pole eriti pudistav sööja :)

Suur rasvane miinus

Pole just kuigi raske arvata, mis on köögivaiba suurimaks puuduseks. Tõsi ta on, et köögis määrdub vaip kiiresti ning selle puhastamine pole niisama lihtne kui lapiga üle pühkimine. Tasub osta vaip, mis on masinpestav, näiteks kaltsu- või vinüülvaip. Mängida saab ka mustriga ja valida selline, mille pealt paistab mustus vähem välja.

Hoidu pikakarvalistest ja käsitöövaipadest – nende koht ei ole köögis.