Nagu ikka, toob uue aasta ootus endaga kaasa hulgaliselt ennustusi selle kohta, mis meid järgneval 365 päeval oodata võib. Sisekujundushuvilisena on ilmselt sinugi kõrvu juba jõudnud teated 2019. aasta sisustustrendidest (tume sinepikollane ja koralloranž, art deco pealetung jne jne), millest igaüks on natuke isemoodi ja kohati isegi teistele vastanduv... Kui kogu see ennustuste virvarr on su pea juba korralikult sassi ajanud, on siinkohal hea võtta korraks aeg maha ja tuletada meelde hoopiski aegumatuid lahendusi, mis ei kaota oma aktuaalsust kunagi ega nõua seetõttu iga natukese aja tagant kogu sisustuse väljavahetamist. Meie sisekujundaja Kristiina Luts on toonud välja mõned igikestvad sisekujunduse trendid, mida ka teiega jagame.

Must-valge värvigamma

Nagu ka riietuse puhul, ei lähe musta ja valge kombinatsioon ilmselt kunagi moest. Selle puhas konkreetsus püüab pilku igal ajal ning mõjub värskelt ka aastate möödudes. Sellegipoolest tasub arvestada, et kui räägime trendidest, siis  ei pruugi musta ja valge soovituslik vahekord alati samaks jääda - mõnel hooajal on moes eelkõige must, teisel jälle valge. Seetõttu ole kaval ja ära liialda kummagagi, eriti mustaga. Samuti jälgi seda, mis kohtades sa musta kasutad. Pildiraamidel, küünlajalgadel, nagidel ja käepidemetel mõjub see eelkõige skandinaavialikult, kui aga soovid universaalsemat sisekujundust, kasuta seda neutraalsematel pindadel nagu pehme mööbel, söögilaua toolid ja valgustid.

Värskena mõjuvad värvitoonid

Milliseks tõmbuvad vananedes peaaegu kõik esemed? Suure tõenäosusega tabab neid kas koltumine või mõni ebamäärane pruunikas värvitoon. Kes meist aga tahaks, et tema kodu mõjuks vana ja närtsinuna? Õige, mitte keegi.

Seetõttu on parem, kui eelistad sisekujunduses kollakatele, oranžidele ja pruunidele toonidele hoopiski pastelseid siniseid, lillakaid ja rohekaid varjundeid, mis tekitavad tunde, justkui kodu oleks värskelt remonditud. Seejuures mida õrnem toon, seda parem, kuna nii ei mõju see kunagi liiga pealetükkivalt ega tüüta ka ära.

Luksuslikkus

Luksuslikuna mõjuvad detailid on aktuaalsed igal ajal, kuna kõik me tahame end vahel natuke poputada. Koduses õhkkonnas paitavad erinevaid meeli eelkõige kvaliteetsed ja mõnusad tekstiilid nagu samet ja siid, väärikad naturaalsed materjalid nagu täispuit, looduslik kivi ja klaas, huvitavad geomeetrilised vormid, dramaatilised värvid ning mõned säravad detailid.
Siinkohal on oluline toonitada, et luksuslikkus ei tähenda alati hirmkallist. Asja hind polegi tegelikult oluline - peaasi, et see näeks välja nagu kõrgema klassi toode. Seda tüüpi sisustusesemeid on küll natuke raskem leida, ent hea tahtmise korral pole see sugugi võimatu.

Taaskasutatud mööbel

Järjest vähenevate ressursside tingimustes ei saa me kuidagi mööda vaadata taaskasutusest ja kõik märgid viitavad sellele, et vanadest asjadest uute tegemine muutub lähiaastatel veelgi olulisemaks. Seetõttu on iga restaureeritud söögilaud või -tool kuldaväärt ning väga tähtsal kohal sinu kodu sisekujunduses.
Isegi siis, kui ajalooga mööbliese ei passi esmapilgul interjööri, võid oma kodu sisekujundust alati natuke kohandada ja muuta see klassikase asemel näiteks eklektiliseks, mis ongi üks paras stiilide segu.

Isetegemine

Isetegemine on väga sageli seotud taaskasutusega, ent mõnikord on see ka millegi täiesti uue ja unikaalse tootmine. Isegi kui saad hoobelda vaid iseõmmeldud padjapüüriga, on see ikkagi midagi sellist, mida enamikul meist pole ja seetõttu igati austust väärt.
Isetegemise eeliseks on ka see, et saad täpselt sellise sisustuseseme nagu sul vaja. Seega, kui sa ei leia järgmine kord poest sobivat öökapikest, võta aga haamer kätte ja asu meisterdama. Väga põneva öökapi saad valmistada ka näiteks ehitusplokkidest ja täitsa ilma naelte ja kruvideta.

Naturaalsed materjalid

Igal aastal tuleb turule järjest uusi ja paremaid (loe: tõhusamaid, vastupidavamaid) materjale, mis oma välimuselt aga imiteerivad sageli... naturaalseid materjale! Mõelgem kasvõi laminaatparketile, marmoriimitatsiooniga töötasapindadele, puidumustriga mööbliplaatidele ja muule sellisele. Tõsi ta on, et sünteetilised materjalid on omaduste poolest naturaalsetest sageli paremad, ent ka kulumine ja teised elutegevuse jäljed on omal moel ilusad ning kätkevad endas sageli olulisi mälestusi. Pealegi on naturaalsed materjalid (näiteks puit) enamasti taastatavad, sünteetilised aga mitte.
Kokkuvõttes tasub endalt alati küsida - kumb on tähtsam, kas kiirmood või aegumatud väärtused?

Kui sooviksid põhjalikumaid nõuandeid, kuidas oma kodu aegumatuks kujundada, võta ühendust meie sisekujundaja Kristiina Lutsuga.