Oled kätte saanud kauaoodatud kodu võtmed ja seisad õhinas uue kinnisvara lävel, kuid see on paraku veel tühi karp. Millest alustada, et juba üsna pea tervitaks sind koju saabudes nelja seina asemel naudingut pakkuv maitsekas interjöör? 

1. Mõtle läbi, kas sul on varasemast mõni lemmikese, mida soovid kindlasti uude koju

Vahel osutub mõne konkreetse eseme stiil määravaks uue kodu sisekujunduse valikul. Selleks võib olla vanaemalt päranduseks saadud antiikne küünlajalg või  hoopis mõnelt reisilt toodud modernne disainaksessuaar. Stiilses interjööris valitseb kõigi elementide vahel harmoonia, seega peavad seinad, mööbel, valgustid ja sisustusaksessuaarid kokku sobima. Nii oleks antiiksele küünlajalale heaks kaaslaseks klassikalisem või, miks mitte, eklektiline interjöör (kui on soov kombineerida vana ja uut), moodsa joonega aksessuaar aga passib hästi kaasaegse stiiliga interjööri. Kuigi ka siin võib katsetada eklektikat, kuna selle puhul võib kombineerida tõepoolest peaaegu kõike, kui teha seda oskuslikult.

2. Vali välja oma kodu sisustuse stiil

Kui soovid alustada puhtalt lehelt, kuid ei kujuta oma uue kodu kujundust veel väga täpselt ette, tutvu esimese asjana võimalikult paljude erinevate sisustusstiilidega. Näiteks võta ette üks korralik ports interjöörifotosid ja vali nende seast välja oma lemmikud. HGTV on koostanud päris põhjaliku interjööride välimääraja, mida saad sellel otstarbel hästi kasutada.

3. Vali välja värvid, mida soovid kodus kasutada

Pole saladus, et värvid mängivad meie enesetunde kujundamisel olulist rolli. Traditsiooniliselt peetakse sinist külmaks, punast kirglikuks ja nii edasi. Tegelikult on aga nii sinisel kui punasel väga palju erinevaid varjundeid nagu ka igal teisel värvil. Nii võivad teatud tooni roheline ja roosa moodustada silmale väga meeldiva kombinatsiooni,  samal ajal kui mõni teine roheline ja roosa jätavad kokkusobitatuna üpris maitsetu mulje. Võti on tonaalsuses, mis on kas ergas või tuhm. Reegel on, et erksad värvid sobivad ergastega, tuhmid tuhmidega.
Erksad värvid sobivad ergastega.
Tuhmide värvide kombinatsioon moodustab stiilse koosluse.

Kui värvide klapitamise põhimõte selge, asu oma lemmikuid valima. Vali välja kaks kuni kolm värvi, mis tunduvad mõnusad ja teevad silmale pai ning lisaks paar neutraalset tooni (näiteks hall, beež), mida taustal kasutada – seintel, sohval jne. Neutraalse alla kuulub ka valge. Kui valged seinad tekitavad sinus meeldiva tunde, võid vabalt ka kõik seinad valgeks värvida. See muudab kodu helgemaks ning aitab pimedal ajal päevavalgust maksimeerida.

On mõistlik, kui tood erksad värvid sisse väiksemate ja kergesti asendatavate esemete abil, milleks on näiteks dekoratiivpadjad, voodipesu, sisustusaksessuaarid jms. Kui värvid roosaks terve seina või soetad tibukollase diivani, on neid värve hiljem palju raskem asendada, kui peaksid ergastest toonidest tüdima.
Värvirõhk on aksessuaaridel.

4. Asu mööbeldama!

Vali mööbel, mis on kooskõlas sõelale jäänud sisustusstiiliga. Abiks on jälle lemmikud interjöörifotod. Uuri neid lähemalt – missugune on seal kasutatud mööbli disain? Kas leiad kaubandusest midagi analoogset? Et sul oleks kergem sisustuskaupluste müriaadis orienteeruda, toon välja mõned suuremad Eesti müügikohad nendes leiduvate esemete stiili alusel:

Kaasaegne stiil: Asko, Aatrium, BoConcept
Klassikaline stiil: Skano, Camel Mööbel
Romantiline stiil: Muster, Kodusalong
Skandinaavia stiil: Furgner, Norr11, Homeart
Erinevad stiilid: Common, Zip.home

Kola kindlasti ka kirbuturgudel ja teise ringi kauplustes – nendes võib leiduda paljugi huvitavat ja isikupärast! Plussiks on ka soodsam hind ja keskkonnasäästlikkus.
Kirbuturud pakuvad põnevaid leide.

5. Mõtle läbi valgustus

See punkt võiks tegelikult olla vabalt ka esimene, kuna, nagu ka valgustusasjatundjad armastavad toonitada, on hea valgustus kodus elulise tähtsusega. Samas jälle on valgustust raske planeerida, kui ei tea täpselt, kus mis paiknema hakkab. Ideaalis võiks sisustamine ja valgustuse valik käia käsikäes, nii et kõik olulised töö- ja tegevuskohad saaksid piisavalt valgustatud ning olemas oleks ka korralik üldvalgus.

Kui kodu ehitus alles käib, on juhtmete vedamisel ja valgustuse planeerimisel rohkem võimalusi. Kasuta neid! Väga sageli aga ootab meid uude kohta kolides ees juba mingi tasemeni viimistletud ruum, kus olemasolev elektriskeem seab valgustuse valikule teatud piirid. Siinkohal pane paika, kus mis tegevus aset leidma hakkab ja leia võimalused vastavate kohtade piisavaks valgustamiseks. Väikesed süvistatud valgustid või valguskarniis loovad toreda üldvalguse, kuid kui nende paigaldamine osutub keerukaks, võib hästi töötada ka mõni lühter. Kui muu ei aita, tulevad appi juhtmega kohtvalgustid. Oluline on, et sa ei toimetaks pimedas, kuna see mõjub pikas perspektiivis nii nägemisele kui psüühikale.
Ka nii võib kodu valgustada.

Püüa tagada korralik üldvalgus köögis, elu- ja lastetoas ning varusta need ka mõningate meeleolutekitajatega kohtvalgustite näol (näiteks efektne valgusti söögilaua kohal, lühter elutoas jne). Mõtle läbi, kas eelistad soojemat (kollakam) või külmemat (sinakam) valgust ja vali selle järgi sobivad valgusallikad.

Põhjaliku ülevaate valgustuse planeerimisest on teinud Hektor Light, kes on oma ala suurimaid asjatundjaid.